Lajme

Kthimi i Haradinajt do ta ‘shkundë’ skenën politike

Autori: Gazeta inFokus 08:24 | 28 April 2017

Kthimi i liderit të AAK-së në Kosovë, Ramush Haradinajt, pritet t’ua japë një dinamikë të re zhvillimeve politike në vend. E sipas analistëve kjo do të ndikojë edhe në çështjen e zgjedhjeve të parakohshme

Lirimi i ish-kryeministrit Ramush Haradinaj nga Gjykata e Apelit në Colmar të Francës do t’u japë hov zgjedhjeve të parakohshme qendrore. Figura e tij si politikan në skenën politike do të marrë rritje pompoze, duke shkundur kështu shumë procese politike në vend.

Kështu kanë deklaruar njohës të çështjeve politike, të cilët vlerësojnë se rishpallja e pafajësisë së Haradinajt do ta rrisë ndikimin e tij politik, duke zgjeruar fuqinë e tij në hapësirën elektorale dhe duke lënë mundësi për ndryshime drastike në rezultatet e zgjedhjeve qendrore. Sipas analistëve kthimi i kreut të AAK-së do të ndikojë edhe në forcimin e opozitës, e cila parashihet të jetë edhe më këmbëngulëse në kauzën e saj  karshi Demarkacionit.

-Advertisement-

Në anën tjetër në opozitë mendojnë se kthimi i Haradinajt do të shërbejë si vetëdijesim i Qeverisë për fletarrestimet e lëshuara nga INTERPOL-i e që janë ende aktive. Kurse AAK-ja shprehet e bindur se tani pas lirimit të Haradinajt do të pasojnë ndryshime në vend.

 

Subscribe në YouTube: GAZETA INFOKUSI
Etiketa:

Të tjera