Lajme

Konjufca nga Pastasella: Bën thirrje për drejtësi

Autori: Gazeta inFokus 13:50 | 31 March 2021

Në 22 vjetorin e masakrës së Pastasellës, kryetari i Kuvendit të Kosovës, Glauk Konjufa ka bërë homazhe në Pastasellë të Rahovecit, shkruan Gazeta Infokus.

Konjufca ka bërë thirrje për drejtësi duke  deklaruar se në këtë maskër nuk janë kursyer as fëmijët.

“Në këtë masakrës shteti i Serbisë nuk i kanë kursyer as fëmijët, kjo tregon se sa i përbindshëm ka qenë pushteti serb i Millosheviqit, por kjo tregon poashtu që edhe Serbia e sotme e udhëhequr prej Vuçiqit nuk është shkëputur prej asaj politike. Askush nuk është dënuar prej krimineleve të Serbisë të cilët kane marrë drejtpërdrejt pjesë dhe e kanë shkaktuar këtë masakër”.“Bëjmë thirrje që drejtësia të ndodhë. Kurrë s’do të lodhemi edhe duke i përmendur emrat e martirëve tonë. Lavdi të rënëve, martirëve e dëshmorëve të kombit”, ka thënë ai./Gazeta Infokus/

Të tjera