Rozë

Këta këngëtarë konsiderohen si më të mirët e të gjitha kohërave

Autori: Gazeta inFokus 11:10 | 29 May 2023

Në vitin 2008, revista me e njohur amerikane renditi dhe përpiloi 180 persona, duke përfshirë gazetarë, ekspertë dhe muzikantë.

Siç ka dashur të theksojë revista e njohur amerikane, kjo renditje merr ekskluzivisht duke pasur parasysh aftësitë teknike dhe vokale por edhe origjinalitetin e timbrit vokal, aftësinë shkrimore dhe trashëgiminë muzikore të këngëtarëve.

Frank Sinatra- Një ikonë e shekullit të njëzetë, jo vetëm në aspektin muzikor. Në të vërtetë, “The Voice” u dallua për prodhimin e tij të jashtëzakonshëm muzikor por edhe për aftësinë e tij për të argëtuar publikun. Sinatra u nderua me 3 çmime Oscar (Oscar Nderi në 1946, Oscar për Aktori më i Mirë Mbështetës në 1954, Jean Hersholt Humanitar Award Oscar në 1971).

Elvis Presley- Mbreti i Rock and Roll-it një personazh unik që ka frymëzuar breza, duke shkruar historinë e muzikës në Shtetet e Bashkuara dhe në mbarë botën. Përveç luajtjes së qindra koncerteve, Elvis publikoi 61 albume, 23 prej të cilave ishin albume në studio.

Prince- Jo vetëm një kitarist i madh Prince është gjithashtu në renditjen e këngëtarëve më të mirë të të gjitha kohërave. Prince ishte një artist i shumë anshëm dhe unik. Gjatë karrierës së tij, këngëtari i Minneapolis fitoi gjithashtu një Oscar për kolonën zanore më të mirë në 1985.

Bob Dylan- Ai nuk është një nga zërat më të mirë të skenës muzikore, por, siç sqaroi “Rolling Stone”, kjo renditje merr parasysh si defektet që kontribuojnë në bërjen unike të timbrit vokal, ashtu edhe trashëgiminë muzikore të këngëtarit në fjalë. Dhe ka shumë çmime të marra nga Bob Dylan në karrierën e tij të gjatë mes tyre, Oscar për këngën më të mirë në 2001, çmimin Pulitzer në 2008 dhe gjithashtu çmimin Nobel për letërsinë në 2016.

Freddie Mercury- Freddie Mercury do të mbahet mend gjithmonë për talentin e tij, por edhe për personalitetin e tij, në skenë dhe më gjerë. Për këtë arsye ai konsiderohet si një nga frontmenët më të mirë të të gjitha kohërave, ende i aftë të ndikojë tek gjeneratat e reja që nuk kanë pasur fatin ta shohin të performojë live.

John Lennon- Një karrierë e paharrueshme si me The Beatles, si çift me Yoko Ono, por edhe si soliste. John Lennon mbetet i paharruar si këngëtar, por edhe si poet e artist. Për më tepër, në vitin 1971, Lennon mori Oscarin për kolonën zanore më të mirë me Beatles të tjerë për filmin “Let It Be”.

Stevie Wonder- Stevie Wonder ka kontribuar rrënjësisht në evolucionin e soul dhe R&B, duke përzier këto zhanre me tingujt pop, jazz dhe reggae. Shumë çmime të marra nga muzikanti i lindur në Michigan: 25 çmime Grammy dhe gjithashtu çmimi i Akademisë për këngën më të mirë në 1985 me “I Just Called to Say I Love You”, një këngë që është pjesë e filmit artistik “The Woman in Red” .

Ray Charles- Gjatë karrierës së tij të jashtëzakonshme, Ray Charles ka fituar 13 çmime Grammy, duke iu përkushtuar tërësisht botës së argëtimit. Në vitin 1980, “Gjeniu” u shfaq në filmin e famshëm “The Blues Brothers”. Charles u vlerësua shumë nga Frank Sinatra, i cili e përcaktoi kolegun e tij si gjeniun e vetëm të vërtetë të muzikës.

Billie Holiday- Billie Holiday ishte një eksponent kryesor i muzikës jazz dhe blues, një talent që duhej të përballej me armiqësinë e racizmit dhe problemet e ndryshme të varësisë ndaj alkoolit dhe drogës.

Whitney Houston- Me një diapazon vokal të jashtëzakonshëm dhe një personalitet të fortë Whitney Houston, e cila për vite me radhë ka dominuar listat ndërkombëtare me këngët e saj, duke përfshirë, natyrisht, edhe Billboard 100 të SHBA-së, në të cilën kishte 7 herë radhazi.

Aretha Franklin- Pozicioni i parë në renditjen e këngëtareve më të mira të të gjitha kohërave gjejmë Aretha Franklin, e aftë për të transformuar çdo këngë që këndonte në diçka magjike. Zëri i saj është shpallur zyrtarisht një “mrekulli e natyrës” nga shteti i Miçiganit. Përveç kësaj, Lady Soul ka fituar edhe 21 çmime Grammy, të cilat nga viti 1958 deri në 1975 u quajtën “The Aretha Awards”, duke pasur parasysh numrin e pabesueshëm të çmimeve që ajo ka marrë.Anëtarësohu në grupin e Infokus në Viber: GAZETA INFOKUS – VIBER – ANTARËSOHU

Dhe në grupin e Infokus në Facebook: GAZETA INFOKUS – FACEBOOK – ANTARËSOHU

Studio Master në UNI – Universum International College dhe merr diplomë të fuqizuar nga Arizona State University

Të tjera