Lajme

Gjocaj: Remonti i Kosovës B, një nga arsyet për shtrenjtim të rrymës

Autori: Gazeta inFokus 18:51 | 29 March 2023

Liron Gjocaj, nga INDEP, ka thënë se remonti i Kosovës B është një nga arsyet e shtrenjtimit të energjisë elektrike në vend.

“Duke përfshirë edhe faktin se me planin operativ KEK-u sivjet parasheh që Kosova B të jetë në një remont të thellë, atëherë kjo mund të jetë edhe një arsye shtesë për kostot e rritura operative. për të cilat po kërkohet të kemi një shtrenjtim të rrymës”, ka thënë Gjocaj në Info Magazinë.

Gjocaj shtoi se vjetërsia e blloqeve, importi e kostot operative po e bëjnë në njëfarë forme të arsyeshme rritjen e energjisë.

“Me çdo rritje të energjisë elektrike preket xhepi i qytetarit dhe dëmtohet konsumatori, por duhet të kemi parasysh që sektori i energjisë është jetik dhe s’duhet ta lëmë të degradohet”, ka shtuar ai.

UNI-Universum International College ofron qasje në arsim global për studentët kosovar

Të tjera