Lajme

Gazeta Franceze DNA: Ramush Haradinajn e quan rebel kosovarë (FOTO)

Autori: Gazeta inFokus 23:14 | 27 April 2017

Gazeta franceze Dernieres Nouvelles d’Alsace, ka shkruar për lirimin e Ramush Haradinaj dhe e ka quajtur rebel kosovar, shkruan Infokusi.com

Drejtësia franceze të enjten e hedhi poshtë ekstradimin e rebelit kosovar Ramush Haradinaj, që Beogradi e kishte akuzuar për krime lufte në qershor të vitit 1999.

-Advertisement-

Ramush Haradinaj 48 vjeqar ishte ndaluar me 4 janar nga policia franceze me të arritur në territorin francez përafërsisht në aeroportin francezo zviceran Basel-Meulhouse.

Ai është akuzuar nga Serbia për shkak se në vitin 1999 ka bërë vrasje kundër civilëve serb në Kosovë .

Deputetët opozita presidenti Hashim Thaqi  dhe shum kosovarë I kanë dhënë një popullaritet shumë të madh Ramush Haradinajt të cilët e konsiderojnë atë një hero i luftës për pavarësi të viteve 1998-1999 kundër forcave të Beogradit./INFOKUSI/

Subscribe në YouTube: GAZETA INFOKUSI

Të tjera