Sport

Flick largon tre lojtarë nga Barça

Autori: Gazeta inFokus 09:48 | 27 May 2024

Ardhja e Hansi Flick në Barcelonë do të sjellë ndryshime të rëndësishme në klub pasi ish-trajneri i Bayern Munichut dhe Gjermanisë ka të ngjarë të zbatojë taktika të reja, të cilat mund të rezultojnë në largimin e disa lojtarëve. Ndërsa asgjë nuk është konfirmuar ende, besohet se Flick mund të heqë disa lojtarë nga skuadra dhe këtu është një vështrim se cilët mund të jenë ata lojtarë:

Ardhja e Hansi Flick në Barcelonë do të sjellë ndryshime të rëndësishme në klub pasi ish-trajneri i Bayern Munichut dhe Gjermanisë ka të ngjarë të zbatojë taktika të reja, të cilat mund të rezultojnë në largimin e disa lojtarëve. Ndërsa asgjë nuk është konfirmuar ende, besohet se Flick mund të heqë disa lojtarë nga skuadra dhe këtu është një vështrim se cilët mund të jenë ata lojtarë:

Kishte bisedime për rinovimin e kontratës së Ferran Torres, por me largimin e Xavit dhe ardhjen e Flick, këto plane mund të ndryshojnë. Tashmë, duhet theksuar se Ferran e humbi vendin në skuadër gjatë gjysmës së dytë të sezonit, kryesisht për shkak të një dëmtimi dymujor.

-Advertisement-

Megjithatë, nëse Barcelona do të sjellë sulmues të rinj, disa lojtarë do të duhet të shiten dhe Torres mund të jetë njëri prej tyre. Preferenca e Flick për anësorët që mund të kryejnë një sërë trukesh, siç shihet me Kingsley Coman dhe Leroy Sane te Bayerni, nuk e favorizon Torresin. Ndërsa ai mund të jetë vërtet një kundërshtar i ndërlikuar, atij i mungon shpejtësia e lojtarëve si Lamine Yamal, Coman ose Sane.

Mbrojtësi veteran Sergi Roberto është afër vazhdimit të kontratës, por me largimin e Xavit, është e paqartë nëse Flick dëshiron ta mbajë atë.

Një zgjatje njëvjeçare e kontratës është në tryezë, por Roberto gjithashtu ka një ofertë nga një klub tjetër dhe vazhdimësia e tij do të varet nga planet e Flick. Pavarësisht vullnetit të Barcelonës për ta mbajtur atë, e ardhmja e Robertos do të varet nëse Flick e sheh atë si pjesë të strategjisë së tij.

Oriol Romeu pritet të largohet nga Barcelona dhe ardhja e Flick mund ta konfirmojë këtë. Paraqitjet e Romeut kanë rënë pas një fillimi të fortë dhe ai nuk i përshtatet profilit të një lojtari të tipit Flick pasi gjermani preferon mesfushorë që janë taktikisht të mprehtë, si Thiago Alcantara, dhe Romeu nuk përputhet me këtë kërkesë.

Kjo është arsyeja pse është e sigurt të supozohet se preferencat taktike të Flick e bëjnë të pamundur praninë e vazhdueshme të Romeut në Barcelonë.

Subscribe në YouTube: GAZETA INFOKUSI
Rëndësia e komunikimit efektiv midis Familjes dhe Kopshtit

Të tjera