Lajme

Britani: Policia e ka parandaluar një komplot terrorist

Autori: Gazeta inFokus 12:42 | 28 April 2017

Pas një ndërhyrjeje në një shtëpi në Londër, policia e Britanisë thotë se e ka parandaluar një komplot aktiv të terrorizmit.

Neil Basu, zyrtar i lartë i policisë për kundërterrorizëm, tha se gjashtë persona janë arrestuar gjatë një operacioni në të cilin pjesëtarët e njësiteve të kundërterrorizmit përdorën gaz lotjellës, derisa kanë depërtuar me dhunë në në shtëpi në pjesën veriore të Londërs.

Një femër në të 20-tat është qëlluar dhe plagosur gjatë ndërhyrjes së mbrëmshme. Raportohet se ajo është në spital në gjendje serioze, por stabile.

-Advertisement-

Neil Basu thotë se po vazhdojnë kërkimet dhe policia beson se personat e arrestuar paraqisnin kërcënim.

Ky zyrtar policor tha se personi i pajisur me thika, i arrestuar dje afër zyrës së kryeministres britanike, Theresa May, gjatë një operacioni të ndarë, mbetet në arrest.

Subscribe në YouTube: GAZETA INFOKUSI
E treta e verteta, shpallet fituesi I trete I Lojes Shperblyese se Artmotion?

Të tjera