Lajme

Brenda disa ditësh prite që Koreja Veriore të gjendet nën zjarrin e sistemit të raketave Thaad

Autori: Gazeta inFokus 08:35 | 27 April 2017

Sistemi i avancuar i raketave Thaad i ushtrisë amerikane i cili po instalohet  në Korenë e Jugut do të jetë funksional brenda disa ditësh, ka thënë ushtria amerikane, shkruan BBC, transmeton Indeksonline.

Sistemi i Thaad është projektuar për të mbrojtur Korenë e Jugut dhe trupat amerikane të vendosura atje kundër kërcënimeve nga Koreja e Veriut.

Shpërndarja e sistemit është kundërshtuar nga shumë koreano-jugorët, të cilët frikësohen se do të bëhet një objektiv nga Koreja Veriore por edhe nga Kina.

-Advertisement-

Duke folur për anëtarët e Kongresit të SHBA të mërkurën, Adm Harry Harris, komandanti i Komandës së Paqësorit të SHBA-së, tha se Thaadi do të ishte “operativ në ditët e ardhshme për të qenë më në gjendje për të mbrojtur më mirë Korenë e Jugut kundër kërcënimit në rritje të Koresë së Veriut”.Anëtarësohu në grupin e Infokus në Viber: GAZETA INFOKUS – VIBER – ANTARËSOHU

Dhe në grupin e Infokus në Facebook: GAZETA INFOKUS – FACEBOOK – ANTARËSOHU

Universiteti me i madh publik në SHBA në partneritet me Kolegjin Universum

Të tjera