Shëndetësi

Bananet ju bëjnë që të ndiheni më të ngopur

Autori: Gazeta inFokus 10:55 | 15 January 2020

Niseshteja e qëndrueshme është një lloj karbohidrati që gjendet në bananet e papjekura dhe ushqime të tjera që funksionojnë si fibra të tretshme në trup.

Si rregull, mund të vlerësoni se sa më e gjelbëruar banania, aq më e lartë është përmbajtja e kësaj nishesteje, njofton Klan Kosova.

Nga ana tjetër, bananet e verdha të pjekura përmbajnë sasi më të ulët të niseshtes dhe fibra totale – por sasi proporcionale më të larta të fibrave të tretshme.

Si pektina ashtu edhe niseshteja ofrojnë efekte për uljen e oreksit dhe rrisin ndjenjën e plotësisë pas ngrënies.

Pra, ky frut është i mirë edhe për ata që dëshirojnë të humbin peshë duke e shtuar atë në dieta.

Të tjera