Rajoni dhe Bota

200 mijë kafshë theren në sakrificën më të madhe në botë

Autori: Gazeta inFokus 15:05 | 04 December 2019

Sikur çdo vit besimtarët hindu mblidhen në një zonë të largët në Nepal.

Aty, kryejnë padyshim sakrificën më të madhe në botë, shkruan gazeta inFokus.

Pavarësisht që shumë organizata të kafshëve kërkuan ndaljen e këtij festivali religjioz, kjo nisi të martën, me vrasjen e një cjapi, një miu, një pule, derri dhe pëllumbi.

Në vitin 2014, në festivalin e njëjtë ishin therur rreth 200 mijë kafshë, shkruan gazeta inFokus.

Tradita thuhet që filloi 250 vite më parë, kur një prift pa ëndërr që gjakderdhja do ta inkurajoj “Gadhimai”, perëndeshën e fuqisë së besimit Hindu, që ta çliroj nga burgu.

Tash qindra mijëra besimtar udhëtojnë për në atë tempull për të bërë sakrificën e që besojnë se do t’u ndihmoj të përmbyshin ëndrrat e tyre./Gazeta inFokus/

Të tjera