Lajme

​Kuvendi i Kosovës pjesë e fushatës globale kundër dhunës ndaj grave dhe vajzave

Autori: Gazeta inFokus 12:17 | 25 November 2021

Kuvendi i Republikës së Kosovës i është bashkuar fushatës globale “16 Ditë të aktivizmit kundër dhunës në baza gjinore ndaj grave dhe vajzave”.

Në seancën plenare deputetët po mbajnë disa simbole që shënojnë këto ditë kundër dhunës ndaj grave dhe vajzave.

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Glauk Konjufca tha se Kuvendi i Kosovës po bëhet pjesë e kësaj fushate jo vetëm për të ngritur vetëdijen e qytetarëve por edhe vetëdijen institucionale në luftimin e dhunës në baza gjinore.

“Kjo është edhe arsyeja që përmes shenjave dalluese që i kemi sot, si deputetë tregojmë kështu që edhe Parlamenti i Kosovës bëhet pjesë e kësaj fushate globale për ta ngritur vetëdijësimin qytetar por para se gjithash vetëdijësimin institucional për luftën kundër dhunës që bëhet ndaj grave dhe vajzave në botë”, tha ai.

Kryeparlamentari Konjufca apeloi për respektim të masave anti-COVID, derisa tha se edhe Kosova rrezikon të preket nga një valë e re e pandemisë.

Në seancën plenare, e cila po mbahet sot në rend dite janë gjithsej 11 pika, ndër to edhe Shqyrtimi i parë i Projektligjit mbi ndarjet buxhetore për Buxhetin e Republikës së Kosovës për vitin 2022.

Të tjera