Lajme

Vjosa Osmani shpall të mërkurën ditë zie në përkujtim të grave të v*ara

Autori: Gazeta inFokus 15:00 | 16 April 2024

Presidentja, Vjosa Osmani të mërkurën e ka shpallur ditë zie, pas rasttit tronditës në Pejë, ku Edmond Lajçi, vrau gruan 43 vjeçare, me të cilën kishte tre fëmijë.

Sipas vendimt të presidentes thuhet se shpallet ditë zie në tërë territorin e Republikës së Kosovës në përkujtim të të gjitha grave të vrara si rezultat i dhunës në baza gjinore.

“Nesër do të jetë ditë zie shtetërore në Kosovë, por shoqëria jonë do të jetë në zi çdo ditë përderisa të ketë vrasje të grave dhe vajzave tona!”, ka deklaruar presidentja Osmani.

-Advertisement-

Kujtojmë se për një javë në Kosovë u vranë dy gra, derisa rastet e dhunës dhe vrasjeve janë në rritje./Gazeta Infokus/

 

Subscribe në YouTube: GAZETA INFOKUSI
Comodita po tërheq klientë seriozë në Panarin IMM, në Këln të Gjermanisë

Të tjera