Shëndetësi

Ushqimet që ndihmojnë gjatë ftohjes dhe gripit

Autori: Gazeta inFokus 14:59 | 06 December 2018

Ushqimet e zgjedhura mund të ndihmojë me probleme të lehta shëndetësore, siç janë ftohjet dhe gripi.

Përveç çajit të ngrohtë, ka edhe ushqime dhe pije të tjera që mund të kontribuojnë në shërimin më të shpejtë, në mënyra të ndryshme.

Specat djegës çlirojnë hundën, limoni forcon imunitetin, supa e pulës zbut mukozën dhe lehtëson frymëmarrjen.

Limonada e nxehtë gjithashtu mund të ndihmojë pasi limoni përmban një sasi të madhe të vitaminës C.

Një shtresë e hollë me portokall, limon ose grejpfrut që përmbajnë flavonoide që ndihmojnë në përmirësimin e imunitetit.

Vera e kuqe është një aleat i mirë në luftën kundër ftohjes pasi përmban antioksidues që ndihmojnë trupin të luftojë infeksionin, veçanërisht atë në traktin e frymëmarrjes.

Megjithatë, kini kujdes me verën nëse jeni duke marrë medikamente. Studimet kanë treguar se xhenxhefili është efikas në parandalimin dhe qetësimin e të përzierave ose çrregullimeve të tjera të tilla si kapsllëk, fryrje dhe vjellje.

Në rast të këtyre problemeve, pini një gotë çaj xhenxhefil pasi është aleat i shkëlqyer në luftën kundër ftohjes dhe gripit, dhe kombinimi i xhenxhefilit, limonit dhe mjaltit mposht të gjitha infeksionet. Supa e pulës po ashtu konsiderohet një ilaç, sidomos në periudha të ftohta.

Nuk është vetëm një ushqim i nxehtë dhe ushqyes, por shkencëtarët pohojnë se ka prova se ndihmon në uljen e aktivitetit të qelizave të bardha të gjakut.

Ajo është efikase ndaj problemeve të frymëmarrjes që shpesh ndodhin gjatë të ftohtit, gjithashtu zbut mukozën dhe lehtëson frymëmarrjen.

Bikarbonati i natriumit është një përbërës i zakonshëm në barnat për qetësimin e mukozës së stomakut dhe vepron duke iu falënderuar një reaksioni kimik me tepricën e acidit stomak, i cili krijon një pH më neutrale në stomak.

Një përzierje e ujit dhe sodës së bikarbonatit është një ilaç i lirë dhe i përshtatshëm për qetësimin e stomakut dhe zorrëve, të cilat ndodhin si një efekt anësor i kushteve të ndryshme shëndetësore.

Të tjera