Sport

U tërbua se thirrën “Mesi”, Ronaldo ia hedh me “qindarka” dhe një ndeshje pezullim në Arabi

Autori: Gazeta inFokus 10:44 | 29 February 2024

Legjenda e Manchester United dhe Real Madrid Cristiano Ronaldo bëri një gjest të pahijshëm gjatë përplasjes mes Al-Nassr dhe Al-Shabab.

39-vjeçari ndihmoi skuadrën e tij të mposhtte rivalët e tyre të Riadit 3-2 të dielën në ndeshjen e Ligës Pro Saudite. Disa video të publikuara në rrjetet sociale shihet Ronaldo duke kapur veshin dhe duke vendosur dorën në organin gjenital, një gjest ky në përgjigjeve të tifozëve të Al-Shabab.

U dëgjuan edhe thirrjet “Messi” në sfond, duke iu referuar rivalitetit të gjatë të ikonës portugeze me Argjentinën Lionel Messi. Tani Komiteti Disiplinor dhe i Etikës i Federatës së Futbollit të Arabisë Saudite (SAFF) ka njoftuar se futbollisti do dënohet për gjestet e tij.

-Advertisement-

Në një deklaratë të lëshuar këtë mëngjes, shefat sauditë konfirmuan se Ronaldo do të humbasë ndeshjen e radhës të Al-Nassr në shtëpi kundër Al-Hazm të enjten dhe ai gjithashtu duhet të paguajë një gjobë prej 4,190 £.

Kjo do t’i shkojë Al-Shabab për të mbuluar shpenzimet e klubit për paraqitjen e ankesës dhe gjysma e kësaj shume do t’i shkojë gjithashtu federatës.

Komisioni gjithashtu deklaroi se vendimi nuk ishte i hapur për ankim. Incidenti në fakt nuk u kap nga kamerat televizive pasi Al-Shabab mbështet emrin e rivalit të tij të madh.

Subscribe në YouTube: GAZETA INFOKUSI

Të tjera