Lajme

Të premten do të ndodh eklipsi më i gjatë hënor në 500 vjetët e fundit

Autori: Gazeta inFokus 15:44 | 17 November 2021

Eklipsi më i gjatë hënor në 500 vjetët e fundit do të ndodhë në orët e para të mëngjesit të së premtes (19 nëntor), dhe do të zgjasë për disa orë, shkruan Gazeta Infokus.

Kulmi i eklipsit të pjesshëm do të ndodhë herët të premten, kur 97 përqind e Hënës do të eklipsohet nga hija e Tokës.

Eklipsi i mëparshëm i pjesshëm hënor më i gjatë, ndodhi në vitin 2018 dhe zgjati më pak se dy orë.

Eklipsi do të jetë i dukshëm nga 50 shtetet amerikane, Kanadaja dhe Meksika, si dhe një pjesë e Amerikës së Jugut, Australisë dhe Kinës, ka njoftuar agjencia amerikane hapësinore – NASA.

Hëna do të jetë në pikën më të largët nga Toka gjatë eklipsit, duke ngadalësuar orbitën e saj dhe duke zgjatur kohën që duhet për të dalë nga pjesa më e errët e hijes së këtij planeti, e njohur ndryshe si ombra, pasi që Hëna, Toka dhe Dielli do të jenë në një linjë./Gazeta Infokus/

Të tjera