Lajme

Të paktën 28 të vdekur pas sulmeve turke kundër forcave kurde

Autori: Gazeta inFokus 10:03 | 26 April 2017

Bilanci i sulmeve ajrore turke kundër Njësive për Mbrojtjes e Popullit kurd (YPG) në verilindje të Sirisë arriti në 28 të vdekur, sipas një bilanci të ri të njoftuar sot nga Observatori sirian për të Drejtat e Njeriut (OSDH).

“Bilanci i sulmeve ajrore turke kundër lagjes së përgjithshme të Njësive për Mbrojtjes e Popullit kurd YPG arriti në 28 të vdekur, pjesa më e madhe lulftëtarë kurd dhe dy anëtarë të një qendre mediash”, theksoi Rami Abdel Rahmane, drejtor i OSDH-së.

“Një grua, komandante e njësive të mbrojtjes kurde bën pjesë mes viktimave”, theksoi Abdel Rahmane.

-Advertisement-

Ky sulm në Siri është një prej më të përgjakshmëve të kryer në këtë vend nga Turqia.

“Ne jemi në një luftë të ashpër kundër PKK”, justifikoi kryeministri turk, Binali Yildirim, i cili e konsideron YPG si një aleat të Partisë së Punëtorëve të Kurdistanit, një parti separatiste turke e cilësuar si terroriste nga Ankaraja.

Subscribe në YouTube: GAZETA INFOKUSI
Coffee Show B2B në Zagreb nga Devolli Corporation

Të tjera