Lajme

Sveçla thotë se disa barrikada janë larguar, dhe të tjerat kanë filluar të largohen

Autori: Gazeta inFokus 13:58 | 01 August 2022

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti i shoqëruar nga Ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla kanë mbajtur konferencë për media në lidhje me zhvillimet e fundit në veri të vendit.

Sveçla e nisi fjalën e tij duke falënderuar policinë e Kosovës për profesionalizmin e treguar në kufijtë në veri derisa tha se disa barrikada tashmë janë larguar.

“Sipas informatave të fundit, disa barrikada tashmë janë larguar, dhe një pjesë e barrikadave tjera ka filluar të largohet. Bashke me organet e rendit po punojmë në mbarëvajtjen e këtij procesi, që të shkojë gjithçka në rregull. I sigurojmë qytetarët se i gjithë ky proces po vijon në bashkërendim të ngushtë mes njësiteve policore që janë të vendosura në pikat kufitare dhje stacionet policore të ngritura nga shteti i Kosovës, me qellim të përfundimit suksesshëm të këtij aktiviteti, dhe mbrojtjes se jetës se qytetarëve të Republikës së Kosovës”.

Ai po ashtu ka falënderuar partnerët ndërkombëtarë për bashkëpunimin e ngushtë, liderët e vendit si dhe Policinë e Kosovës për profesionalizmin./Gazeta Infokus/

Të tjera