Shëndetësi

Studim, lëngu i shegës gjatë shtatzënisë zhvillon trurin e foshnjave

Autori: Gazeta inFokus 12:29 | 23 August 2019

Gratë shtatzëna që pinë lëng shege mund të përmirësojnë zhvillimin e trurit të të porsalindurve, thotë një studim i ri.

Studiuesit zbuluan se pirja e tetë gotave me lëng shege çdo ditë rrit lidhjen e trurit të bebeve të cilët nuk rriteshin me një normë normale brenda mitrës, njofton Klan Kosova.

Kjo për shkak se lëngu i shegës është i ngarkuar me mikronutrientë të quajtur polifenole që kalojnë pengesën gjaku-tru dhe janë vërtetuar se mbrojnë kundër sëmundjeve neurodegjeneruese.

-Advertisement-

Ekipi, nga Brigham dhe Spitali i Grave në Massachusetts, thotë se kjo mund të parandalojë nevojën për trajtime më pushtuese – siç është operacioni – pasi të lindë fëmija.

Subscribe në YouTube: GAZETA INFOKUSI
BKT Kosova synon të rrisë ndërgjegjësimin lidhur me çrregullimet e spektrit të autizmit në Ditën Botërore të Ndërgjegjësimit për Autizmin

Të tjera