Shëndetësi

Si ndodh mbidoza e alkoolit dhe çfarë pasojash shëndetësore mund të lërë?

Autori: Gazeta inFokus 10:17 | 01 June 2023

Konsumimi i alkoolit, sidomos në rastet kur ai merret në sasi të mëdha në një periudhë të shkurtër kohe, mund të shkaktojë dëme në organizmin tonë.

Pavarësisht mendimit të shumë njerëzve dhe faktit që është i ligjshëm – alkooli është një substancë psikoaktive. Konsumimi i tepërt i tij shkakton efekte negative në organizëm, jo ​​vetëm afatgjatë, por edhe momentalisht: në varësi të moshës, gjinisë dhe kohës së marrjes.

Duke qenë se sfidat për nxitjen e ndërveprimit me alkoolin dhe konsumimin e tij në sasi të mëdha në kohën më të shkurtër të mundshme kanë qenë shumë të njohura kohët e fundit në rrjetet sociale, tema e mbidozës, apo gjendja më e njohur si koma e alkoolit, nuk ka qenë kurrë më në fokus.

Si ndikon alkooli në trupin tonë?
Rreziku shfaqet kur përqendrimi i alkoolit në gjak është i barabartë ose më i madh se 0.08%, gjë që mund të arrihet tek meshkujt nëse konsumojnë 5 pije në 2 orë ose tek femrat një pije më pak në të njëjtin interval kohor. Megjithatë, mënyra se si trupi ynë e toleron këtë substancë varet nga disa faktorë: mosha, pesha, nëse jemi në një lloj trajtimi ose nëse kemi një histori familjare të problemeve me alkoolin.

Koha luan një rol themelor në këtë rast dhe është ajo që bën diferencën dhe rrezikon jetën e njeriut. Me fjalë të tjera, kur pimë shpejt, kapaciteti i trurit për të kontrolluar funksionet bazë si frymëmarrja, rrahjet e zemrës ose termorregullimi fillon të bjerë.

Për më tepër, alkooli i pranishëm në gjak nuk zhduket njëkohësisht me ndërprerjen e konsumit: mëlçia është në gjendje të metabolizojë vetëm 0,12 g/l alkool në gjak çdo orë.

Cilat janë rreziqet e mbidozës së alkoolit?
Dehja, ose sasia e alkoolit 0,08% në gjak, bën që individi të ndihet më i relaksuar, për shkak të së cilës reflekset e tij dobësohen, në disa raste do të ketë një ndërprerje mendore dhe në rastin më të keq – ngadalësim të funksioneve jetësore.

Kur tejkalohet kufiri prej 0,2% deri në 0,3%, një nga simptomat më të zakonshme është humbja e vetëdijes ose të fikët. Dhe është e gabuar të besohet se kjo fazë e “gjumit” do të anulojë efektin e alkoolit. Përkundrazi, një nga shkaqet e vdekjes nga mbidoza lidhet me mbytjen nga të vjellat gjatë shtrirjes.

Në rast helmimi, as kafeja me kripë, as dushi i ftohtë apo shëtitjet nuk do të ndihmojnë në largimin e alkoolit nga gjaku. Madje, ekspertët theksojnë se këto teknika madje mund ta përkeqësojnë situatën, me ç’rast është e nevojshme të kërkoni ndihmë mjekësore.Anëtarësohu në grupin e Infokus në Viber: GAZETA INFOKUS – VIBER – ANTARËSOHU

Dhe në grupin e Infokus në Facebook: GAZETA INFOKUS – FACEBOOK – ANTARËSOHU

Etiketa:
UNI-Universum International College ofron standarde amerikane të studimit në partneritet me Arizona State University

Të tjera