Rajoni dhe Bota

Serbët padisin NATO-n: Përdori uranium gjatë bombardimeve

Autori: Gazeta inFokus 17:14 | 15 May 2017

Kanë kaluar pothuajse 18 vjet nga ndërhyrja e NATO-s për të ndalur gjenocidin e makinerisë ushtarake të Millosheviçit në luftën e Kosovës, por serbët nuk e kanë hedhur pas krahëve atë.

Agjencia e lajmeve “BIRN” shkruan se Akademia Mbretërore e Shkencëtarëve ka pajtuar një grup ndërkombëtarë juristësh për të paditur vendet anëtare të NATO-s për bombardimet e vitit 1999.

Sipas shkencëtarëve serbë, në këto bombardime, NATO ka përdorur uranium të varfëruar, pasojat e të cilit, sipas tyre ndjehen edhe sot.

“Kemi ngritur një grup ekspertësh serbë dhe të huaj dhe kemi rreth 50 persona nga qyteti i Nishit dhe rrethinat e tij që kanë të njëjtën diagnosë kancerogjene. Por unë nuk jam mjek dhe u takon mjekëve që të përcaktojnë nëse kjo është shkaktuar nga bombardimet apo jo”, thotë Srdjan Nogo, President i Akademisë.

Ai thotë për BIRN se grupi i ekspertëve përbëhet nga 26 juristë dhe profesorë nga Serbia, Rusia, Gjermania, Franca, Italia, Kina, Britania dhe Turqia.

Padia nuk do të ngrihet për gjithë aleancën si bllok në Gjykatën e Hagës. Nogo thotë se paditë do të depozitohen në gjykatat e vendeve anëtare të NATO-s gjatë periudhës së bombardimeve dhe njëra prej kërkesave do të jetë edhe ndihma monetare për trajtimin e pacientëve me kancer në Serbi.

NATO nisi bombardimet ndaj Serbisë më 24 mars të 1999 pas refuzimit të Sllobodan Millosheviç për t’i dhënë fund gjenocidit ndaj shqiptarëve etnikë në Kosovë.

Barazo faturën në Meridian Express dhe dhuro për fëmijët SOS Fshatrave

Të tjera