Shëndetësi

Sa shpesh duhet ta ndërroni furçën e dhëmbëve

Autori: Gazeta inFokus 10:40 | 15 May 2017

Higjienës së gojës duhet kushtuar rëndësi shumë të madhe dhe për të bërë një gjë të tillë, një nga gjërat që duhet të bëjmë është të kujdesemi për furçën e dhëmbëve, transmeton Indeksonline.

Një dilemë që të gjithë e kemi është se sa shpesh duhet ndërruar furça e dhëmbëve.

Stomatologët thonë se furça duhet ndërrruar mesatarisht 3 herë në javë.

Furça grumbullon shumë mikrobe të cilat mund ti shkaktojnë dëme të mëdha shëndetit të dhëmbëve tuaj.

Gjithashtu, duhet bërë kujdes për pastërtinë e furçës së dhëmbëve gjatë përdorimit të saj duke e pastruar kohë pas kohe me ujë të vluar.

Etiketa:
Rëndësia e Gjuhës Angleze në aspektin profesional

Të tjera