Lajme

Prokuroria për Krime Lufte: Serbia tash tre vjet pa asnjë të akuzuar për krimet në Kosovë

Autori: Gazeta inFokus 08:10 | 26 April 2017

Prokuroria për Krime Lufte (PKL) e Serbisë tash gati tre vjet nuk ka ngritur asnjë aktakuzë për krime të luftës të kryera në Kosovë. Kështu thotë drejtoresha për Çështje Juridike të Fondit për të Drejtën Humanitare (FDH) në Beograd, Milica Kostiq, shkruan “Danas”, përcjell Koha Ditore .

FDH-ja thekson se Republika e Serbisë ka të drejtë të marrë vendim të mos e njohë Kosovën si shtet të pavarur. Por, një vendim i tillë politik nuk e liron nga detyrimi juridik që ka Serbia për të proceduar personat përgjegjës për krime lufte, të cilët janë në kompetencën e saj.

-Advertisement-Anëtarësohu në grupin e Infokus në Viber: GAZETA INFOKUS – VIBER – ANTARËSOHU

Dhe në grupin e Infokus në Facebook: GAZETA INFOKUS – FACEBOOK – ANTARËSOHU

Etiketa:
Universiteti me i madh publik në SHBA në partneritet me Kolegjin Universum

Të tjera