Lajme

Prizrenit iu shtohet Parku i Inovacionit dhe Trajnimit

Autori: Gazeta inFokus 09:29 | 19 May 2020

Komunës së Prizrenit i është shtuar nga sot Parku i Inovacionit dhe Trajnimit.

Gjatë të martës, Kryeministri në detyrë, Albin Kurti, i shoqëruar nga ministrja në detyrë e Arsimit, Hykmete Bajrami, ministrja në detyrë e Ekonomisë, Rozeta Hajdari si dhe zv.ministri i Financave dhe Transfereve, Ilir Aliu, kanë marrë pjesë në inaugurimin e këtij Parku.

Kurti është shprehur se përmes këtij parku do të mundësohet lidhja e edukimit me tregun e punës.

“Kemi besimin mbi menaxhimin nga GIZI që beso që do të kontribuoj në ndërtimin e një parku të vetëqendrushemë. Qeveria e Kosovë është në negocim e sipër të 11 milionë eurove për këtë parkë. Përmes ndërtimi të këtij Parku, do të behet lidhja e arsimit cilës me ekonominë zhvillimore, lidhje e arsimi me tregun e punës”, ka deklaruar kryeministri në detyrë./Gazeta inFokus/

Të tjera