Lajme

Policia zvicerane po heton një fushatë të rreme për humbjen e energjisë

Autori: Gazeta inFokus 09:27 | 16 September 2022

Policia zvicerane po heton një fushatë të rreme reklamuese që inkurajonte njerëzit të raportonin fqinjët e tyre rreth energjisë elektrike.

Qytetarëve iu tha që të njoftonin autoritetet nëse dikush do të ngrohte shtëpitë e tyre më shumë se 19 gradë celsius këtë dimër në mes të krizës energjetike.

Po ashtu një shpërblim prej 200 frangash zvicerane supozohej se ishte ofruar për bakshish anonime.

Reklamat e rreme u shpërndanë gjerësisht në Telegram dhe rrjete të tjera sociale dhe gjithashtu u shfaqën në publik në një stacion autobusi, shkruan Euronews, transmeton Klankosova.tv.

Fushata mashtruese u raportua gjithashtu nga organizatat shtetërore të lajmeve në Rusi dhe Bjellorusi, ndërsa disa përdorues të mediave sociale sugjeruan gabimisht se qytetarët mund të burgosen edhe për ngrohjen e tepërt të shtëpive të tyre.

Logoja e njohur e stemës së Konfederatës Zvicerane u shfaq gjithashtu në posterin e reklamës.

Departamenti i Mjedisit, Transportit, Energjisë dhe Komunikacionit (UVEK) e ka cilësuar fushatën reklamuese si “manipulim” dhe ka paralajmëruar qytetarët kundër mesazhit të rremë.

“Qeveria federale nuk ka asnjë lidhje me këtë thirrje dhe zyrtarisht distancohet prej saj. Nuk ka as postera të tillë të qeverisë federale dhe as kërkesa përkatëse, është padyshim një manipulim”, tha UVEK në një deklaratë.

Qeveria zvicerane ka nisur një fushatë duke inkurajuar pronarët e shtëpive që të mos e shpërdorojnë energjinë mes rritjes së çmimeve të gazit dhe naftës në mes të pushtimit rus të Ukrainës.

Por, në vend që të raportojnë për fqinjët e tyre, qytetarëve u është kërkuar të marrin masa të tjera si uljen e termostateve, mbulimin e tenxhereve dhe tiganëve gjatë gatimit dhe fikjen e dritave dhe aparateve kur nuk janë në përdorim.

Të tjera