Ekonomi

Përplasje të forta Qeveri – Biznese| Kolaps ekonomik apo krizë e lehtë?

Autori: Gazeta inFokus 18:13 | 18 May 2020

Pasojat ekonomike nga Covoid 19 sipas përfaqësuesve të bizneseve janë shumë të mëdha dhe vendi mund të shkoj drejt një kolapsi ekonomik nëse nuk merren masa adekuate nga Qeveria e Kosovës.

Humbjet sipas tyre kapin shifrat deri në 10 milionë në ditë. Nga ana tjetër Qeveria e Kosovës kundërshton këtë alarm duke e relativizuar krizën e krijuar nga masat shtrënguese ku shumica e bizneseve në vend nuk kanë operuar fare.

Rreth kësaj teme janë përplasur ashpër në debatin “Ekonomia në Fokus” zëvendësministri i financave, Agim Krasniqi me krerët e organizatave të bizneseve.

Debati i cili transmetohet sonte në ora 20:00 në Gazetën Infokus dhe platformat sociale të partnerëve medial, do të sjellë ballafaqimin e përfaqsuësit të Qeverisë me kryetarin e Odës Ekonomike të Kosovës, Berat Rukiqin, Kryetarin e Odës Ekonomike Amerikanë, Arian Zeka dhe presidentin e Klubit të Prodhuësve të Kosovës, Bashkim Osmanin.

Debati i parë i formatit ekonomik me autor Zekirja Shabanin, prodhim i Gazetës Infokus, do të sjellë edhe shumë detajë të tjera mbi gjendjën e krijuar nga pandemia dhe pasojat e kësaj krizë në ekonomi.

Ekonomia në Fokus

Gazeta Infokus nga e hëna në ora 20:00 fillon transmetimin online të debatit “Ekonomia në Fokus” me autor @Zekirja Shabanin. Debati i dedikohet ekskluzivisht temave të ekonomisë. “Ekonomia në Fokus” do të jetë debat i përjavshëm me panelistë të fushës, ekspert të ekonomisë, afaristë, prodhues, përfaqësues të odave ekonomike e përgjegjës të institucioneve, gjegjësisht të dikastereve të ekonomisë.Për disa muaj rresht “Ekonomia në Fokus” do të përqendrohet vetëm në temën “Pandemia Ekonomik”, kriza dhe pasojat e shkaktuara nga “Covid-19”.Të ftuar në debatin e parë janë, zëvendësministri i Financave, Agim Krasniqi, ku përballë do të këtë tre përfaqësuesit e organizatave të biznese, kryetarin e Odes Ekonomikë të Kosovës, @Berat Rukiqin, kryetarin e Odës Ekonomike Amerikane, @Arian Zeka dhe kryetarin e Klubit të prodhuesve, Bashkim Osmani. Masat e marra nga Qeveria e Kosovës, vonesat e veprimeve konkrete, sektorët e rrezikuara, pasojat e vonesave në rihapjen e bizneseve dhe rreziku që po i kanoset themeleve të shtetit në mungesë të qarkullimit të parasë dhe mbushjes së arkës shtetrore, do të jenë vetëm disa nga temat e debatit.Debati do të transmetohet live në platformën e Gazeta Infokus dhe në rrjetet sociale infokusi / gazetainfokus / dhe mediat partnere, @GazetaBlicc, AktivPress, Fakte +, Infosot.com Gazeta Fjala etj…

Gepostet von Infokus am Sonntag, 17. Mai 2020

Të tjera