Sport

Pamjet po thyejnë rrjetin, ky është momenti kur Marku tallet me Prodan

Autori: Gazeta inFokus 21:51 | 25 September 2021

Florian Marku ia doli të fitonte ndeshjen më të rëndësishme të karrierës deri më tani, atë përballë boksierit ukrainas Maxim Prodan e vlefshme për titullin kampion bote në IBF.

“Mbreti shqiptar” i bëri të gjithë bashkëkombasit e tij krenarë nëpër botës pasi ashtu siç kishte premtuar, titulli në fund të ndeshjes shkoi në brezin e 28 vjeçarit.

Jo vetëm një boksier i zoti, por Florian Marku njihet edhe për veprimet spektakolore dhe shpesh herë tallëse ndaj kundërshtarëve  të tij.

Veprime të tilla nuk kanë munguar as ndeshjen e sotme edhe pse rreziku ishte  shumë i lartë. Teksa ishin sekondat e fundit të raundit, Marku kërcen përballë kundërshtarit ndërsa ai vazhdon ta  godasë.

Media ndërkombëtare DAZN e kanë vënë re dhe shkruan: “Marku po tallet me Prodan”.

Të tjera