Shëndetësi

Nuk ka asgjë më të mirë për t’u detoksifikuar këtë verë se sa ky çaj i ftohtë

Autori: Gazeta inFokus 12:46 | 24 June 2021

Çaj i ftohtë me mente, pija freskuese dhe detoksifikuese e verës me aromë balsamike dhe të këndshme, ideal për të luftuar shumë shqetësime të vogla. Gjithçka që ju duhet për të luftuar vapën këtë verë janë:

800-1000 ml ujë natyral

60 gjethe mente të freskëta (ose 4 lugë gjelle të thata)

Ëmbëlsues sipas dëshirës (opsionale)

Limon në feta ose lëng

Kuba akulli

Si përgatitet çaji me mente

Hapat për të përgatitur një çaj të ftohtë me mente janë këto:

Vendosni ujin në një tenxhere

Lëreni të nxehet deri në temperaturën 85-95 gradë Celsius

Fikni zjarrin dhe shtoni gjethet e mentes

Lëreni në infuzion për 5 minuta

Kullojeni dhe lëreni të ftohet

Shtoni një kub akulli sipas dëshirës

Mund ta ëmblësoni me mjaltë, limon, sheqer, stevja ose të shtoni lëng limoni ose feta.

Benefitet

Mentja ka një veprim të veçantë digestiv dhe qetësues. Ndihmon për të eliminuar ajrin e tepërt nga stomaku dhe zorrët, duke çliruar aparatin tretës.

Gjithashtu lufton dhimbjen e barkut, përmirëson përqëndrimin dhe ka një fekt shtendosës për sistemin nervor.

Për shkak se përmban teinë, në rast se jeni shtatzënë ose ushqeni fëmijën me gji, limitojeni konsumin e tij deri në dy gota në ditë.

Të tjera