Lajme

Nis vaksinimi i personelit mjekësor në Lipjan

Autori: Gazeta inFokus 13:43 | 07 April 2021

Ka filluar vaksinimi kundër koronavirusit i stafit mjekësor në komunën  e Lipjanit, shkruan Gazeta Infokus.

Pas stafit mjekësor në këtë komunë do të vaksinohen personat me moshat mbi 80 vjeç.

Këtë e ka bërë të ditur komuna e Lipjanit përmes një postimi në Facebook.

“Fillon vaksinimi i personelit mjekësorë në Lipjan

Në Komunën e Lipjanit ka filluar vaksinimi i personelit mjekësorë me vakësinën AstraZenekca këto vaksina janë të dedikuar për puntorët shëndetësorë, vaksinimi po bëhet sipas planit të komitetit të vaksinimit sipas të cilit në fazën e parë pas stafit mjekësorë me radhë do të jenë personat me moshat mbi 80 vjeç dhe ata me probleme shëndetësore, kronike.

Ky vaksinim po bëhet në kushtet dhe me masat e parapara sipas IKSHPK-së.

Për fazën e dytë të vakinimit dhe për funizimin me vaksiant për qytetarët do të bëhet informimi me kohë”./Gazeta Infokus/

 

 

Të tjera