Lajme

“NATO po përgatitet për sulme bërthamore kundër Rusisë”, gjenerali rus: Do të marrim masa për të mbrojtur kufijtë tanë

Autori: Gazeta inFokus 10:56 | 28 May 2024

“NATO po stërvitet për të kryer sulme bërthamore kundër territorit rus”.

Kështu tha gjenerali Vladimir Kulishov, kreu i rojes kufitare të Shërbimit Federal të Sigurisë (FSB), në një intervistë për agjencinë e lajmeve “Ria Novosti”.

“Pranë kufirit rus, aktiviteti strategjik i NATO-s po rritet, intensiteti i stërvitjes operative luftarake të trupave të Aleancës Atlantike po rritet” dhe në këtë kontekst “po përgatiten skenarë për kryerjen e operacioneve luftarake kundër Federatës Ruse, përfshirë sulmet bërthamore. në territorin tonë”, tha Kulishov.

-Advertisement-

E gjithë kjo kërkon që ne të marrim masa adekuate për të mbrojtur dhe siguruar kufijtë tanë, nënvizoi gjenerali.

Ai theksoi se në vitin 2023, rojet kufitare të Rusisë rrëzuan mbi 1.300 dronë ukrainas që kishin shkelur kufirin shtetëror, ndërsa saktësoi se më shumë se gjysma e avionëve ukrainas u neutralizuan me sisteme elektronike të mbrojtjes. “Duke marrë parasysh përvojën e grumbulluar, zhvillimi i sistemeve ajrore dhe detare të pilotuara nga distanca, si dhe mjetet për t’iu kundërvënë atyre, do të mbeten një fushë teknike premtuese për pajisjen e autoriteteve kufitare”, shtoi gjenerali.

Subscribe në YouTube: GAZETA INFOKUSI
Etiketa:
Comodita po tërheq klientë seriozë në Panarin IMM, në Këln të Gjermanisë

Të tjera