Lajme

Moti në Kosovë

Autori: Gazeta inFokus 07:35 | 28 May 2021

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës (IHMK) ka paralajmëruar se vendi do të përfshihet nga reshjet e shiut dhe shkarkime rrufesh.

Sipas IHMK-s parashihet të ketë edhe intervale me diell.

Temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet 9-12 gradë Celsius, ndërsa maksimalet e ditës do të lëvizin ndërmjet 19-21 gradë Celsius.

Ndërsa dita e shtune parashihet të jetë kryesisht me diell dhe vranësira të shpërndara.

“Të premten do të mbajë mot i vranët dhe me intervale me diell. Vranësirat gjatë ditës parashihen të sjellin reshje shiu dhe shkarkime rrufesh. Dita e shtune parashihet kryesisht me diell dhe vranësira të shpërndara. Temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet 9-12 gradë Celsius, ndërsa maksimalet e ditës parashihen të lëvizin ndërmjet 19-21 gradë Celsius. Do të fryjë erë kryesisht nga drejtimi i verilindjes me shpejtësi 1-8 m/s”, njofton IHMK.

Të tjera