Lajme

Macron: Të reformohet BE-ja ose të përballet me ‘Frexit”

Autori: Gazeta inFokus 08:30 | 01 May 2017

Kandidati pro-evropian për president të Francës, i ka thënë BBC se BE-ja duhet të reformohet ose të përballet me “Frexit”.

Emmanuel Macron i bëri  këto komente kur ai dhe rivali i tij i djathtë, Marine Le Pen, hynë në javën e fundit të fushatës.Votuesit francezë do të votojnë të dielën për të vendosur midis dy palëve.

Le Pen ka kapitalizuar ndjenjën anti-BE dhe ka premtuar një referendum mbi anëtarësimin e Francës në bllok. Ajo fitoi mbështetjen në zonat rurale dhe ish-industriale duke premtuar të rimarrë kontrollin e kufijve të Francës nga BE-ja dhe të zvogëlojë imigracionin.

Rëndësia e shkathtësive kompjuterike për studime

Të tjera