Lajme

Luftimet përshkallëzohen në Sudan pas skadimit të armëpushimit

Autori: Gazeta inFokus 15:14 | 04 June 2023

Banorët e kryeqytetit të Sudanit Khartoum raportuan një përshkallëzim të përleshjeve në disa zona të kryeqytetit pas skadimit të një marrëveshjeje armëpushimi midis fraksioneve ushtarake rivale të ndërmjetësuara nga Arabia Saudite dhe Shtetet e Bashkuara.

Dëshmitarët thanë gjithashtu se një aeroplan ushtarak ishte rrëzuar në Omdurman, një nga tre qytetet rreth bashkimit të Nilit që përbëjnë rajonin e kryeqytetit, raporton Reuters.

Nuk pati asnjë koment të menjëhershëm nga ushtria, e cila ka përdorur avionë, transmeton Klankosova.tv.

luftarakë për të shënjestruar Forcat paraushtarake të Mbështetjes së Shpejtë (RSF) të shpërndara në të gjithë kryeqytetin në një konflikt që shpërtheu më 15 prill, duke shkaktuar një krizë të madhe humanitare.Anëtarësohu në grupin e Infokus në Viber: GAZETA INFOKUS – VIBER – ANTARËSOHU

Dhe në grupin e Infokus në Facebook: GAZETA INFOKUS – FACEBOOK – ANTARËSOHU

Disa këshilla të dobishme para ekspozimit ndaj rrezeve të diellit

Të tjera