Shëndetësi

Lind foshnja në javën e 22’të, por ja si është gjendja e tij sot (Foto)

Autori: Gazeta inFokus 13:55 | 13 June 2017
Një nga foshnjet më të parakohshme në Britani ka sfiduar teoritë për mbijetesë, duke lindur në vetëm javën e 22.

Austin Douglas peshonte sa një gjysmë qese sheqeri, kur erdhi në jetë, thonë mjekët.

Ata i thanë prindërve të tij, Helen dhe Rhys, se kishte shumë pak shansë që djali i tyre të mbijetonte, nga që ishte më i vogël se pëllëmba e nënës së tij, transmeton lajmi.net

Lëkura e Austin ishte aq e hollë sa që edhe organet e tij ishin të dukshme, ndërkaq vrimat në veshin e tij ishin ende të paformuara.

-Advertisement-

Megjithatë, pas disa javësh kujdesi të specializuar në spitalin e fëmijëve në Birmingham, foshnja ka ardhur në gjendje normale dhe më në fund është lëshuar të shkojë në shtëpi.

Abortimet në Britani lejojnë që procedurat të kryhen deri në javën e 24 të shtatzënisë, sepse pas kësaj jave fetusi konsiderohet njerëzor.

A premature baby has defied the odds by surviving being born at 22 weeks weighing 1lb 4ozAustin Douglas weighed the same as half a bag of sugar when he arrived 18 weeks earlyHis parents Helen, 30 and Rhys, 25 (pictured), were told Austin had little chance of surviving 

Subscribe në YouTube: GAZETA INFOKUSI
UFC EKSKLUZIVISHT NË ARTMOTION!

Të tjera