Lajme

Lajm i mrekullueshëm nga mbledhja e përbashkët: Hiqet kontrolli kufitar Kosovë – Shqipëri

Autori: Gazeta inFokus 13:07 | 20 June 2022

Ministri i Brendshëm i Shqipërisë, Bledi Çuçi ka prezantuar sot në mbledhjen e dy qeverive marrëveshjen që do nënshkruhet për krijimin e lehtësirave të kalimit në kufirin Shqipëri-Kosovë dhe anasjelltas.

“Nëpërmjet protokollit të parë që do nënshkruajmë do përcaktojmë që prej 1 qershorit deri në 1 shtator, për çdo fundjavë dhe çdo ditë feste shtetërore në kufijtë tanë shtetasit e Kosovës dhe Shqipërisë do kalojnë pa qenë nevoja e regjistrimit nga organet kufitare në mënyrë që të mos krijohet asnjë radhë apo vonesë për qytetarët në të dyja anët”, tha ministri Çuçi.

Ministri i Punëve të Brendshme të Kosovës, Xhelal Sveçla, tha se deri në fund të shtatorit do të kemi lehtësim për çdo fundjavë dhe ditë pushimi.

“Jemi të lumtur që bashkëpunimi është intensiv dhe me rezultate konkrete. Shumë procese ia kemi dalë mbanë falë bashkëpunimeve. Ne kemi diskutuar sfida me të cilat ballafaqojnë qytetarët, ekipet janë takuar. Jam i lumtur që ne do të nënshkruajmë 2 marrëveshje. Policia e Kosovës dhe e Shqipërisë gëzojnë një bashkëpunim të shkëlqyer. Në kuadër të kësaj ne do të nënshkruajmë një marrëveshje. Deri në fund të shtatorit do të kemi lehtësim për çdo fundjavë dhe ditë pushimi”, tha ai./Gazeta Infokus/

Të tjera