Lajme

Kurti tregon se çka i tha Vuçiqit e BE-së: Nesër ua sjelli statutin, ju premtoj që s’do keni mundësi ta refuzoni

Autori: Gazeta inFokus 21:34 | 22 March 2023

Albin Kurti, kryeministër i Kosovës, ka bërë një mori deklaratash ekskluzive në RTK, mediumin e vetëm publik të Kosovës.

Përveç se e pranoi se ka Asociacion të komunave me shumicë serbe në marrëveshjen evropiane, Kurti tregoi se edhe çka u tha ndërmjetësve e Aleksandar Vuçiqit, president i Serbisë, në takim.

“Madje u kam thënë që do t’ua sjell një propozim për të cilin ju premtoj se nuk do të keni mundësi ta rafuzoni. Nuk u pranua as idea, pra unë solla premisën që duhet të pranohet, që unë e shkruaj atë, bazuar në këto tri shtylla dhe mund ta sjelli nesër në mëngjes, se të gjithë ne ishim në hotel në Ohër dhe të gjithë ne e kishim tashmë të dakorduar edhe qëndrimin e saj nate të 18 marsit. Në mengjësin e 19 marsit, kanë mundur ta kenë draftin e propozuar nga ana ime në këto tri shtylla. Thanë jo, çka t’iu bëj unë tash?”, deklaroi Kurti.

72 pjesëmarrës nga 41 Universitete të Evropës bashkohen në Kosovë në ditën e Evropës

Të tjera