Lajme

KQZ procesion në sistem mbi 70% të formularëve të kandidatëve

Autori: Gazeta inFokus 13:39 | 19 February 2021

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka proceduar mbi 70% të formularëve të kandidateve.

Kështu ka bërë të ditur për Gazetën Infokus, zëdhënësi i KQZ-së, Valmir Elezi.

“Sipas të dhënave të deritashme, QNR-ja ka rritur që nga 2 382 vendvotime të procesojë në sistem të dhënat nga formularët e subjekteve politike për 2 100 vendvotime (88.16%) si dhe të dhënat nga formularët e kandidatëve për 1 679 vendvotime (70.49%)”, ka thënë ai.

Poashtu KQZ-ja ka verifikuar mbi 85% të listave të votuesve .

“Edhe në skanimin e listës përfundimtare të votuesve, e cila ka shërbyer që votuesit të nënshkruhen në ditën e zgjedhjeve, ka progres të theksuar. Deri më tani është skanuar lista përfundimtare e votuesve nga 2 035 vendvotime (85.43%). Siç e kemi bërë të ditur ky skanim është i domosdoshëm për të na sigruar nëse ka ose jo raste kur ndonjë votues ka votuar në vendvotimin e tij të rregullt, por edhe në vendvotimin me kusht”, ka bërë të ditur ai./Gazeta Infokus/

Të tjera