Lajme

Koreja e Veriut paralajmëron ‘holokaust nuklear’

Autori: Gazeta inFokus 15:46 | 27 April 2017

Koreja e Veriut ka paralajmëruar për një holokaust nuklear nëse vendet e Azisë Juglindore nuk i bashkojnë forcat në prag të ushtrimeve ushtarake amerikane në rajon.

Në letrën drejtuar sekretarit gjeneral të Asociacionit të Vendeve të Azisë Juglindore, ministri i jashtëm i Koresë së Veriut Ri Yong-Ho insistoi se situata në Gadishullin Korean është “buzë luftës” pas aksioneve të Uashingtonit.

Ai urdhëroi shefin e asociacionit (ASEAN) të informojë ministrat e jashtëm të 10 vendeve aziatike rreth ‘situatës së tensionuar’ në gadishull, duke iu propozuar që t’i bashkojnë forcat kundër ushtrimeve të përbashkëta ushtarake të SHBA-së dhe Koresë së Jugut, transmeton Gazeta Express.

-Advertisement-

Tensionet janë rritur në rajon javët e fundit pasi Koreja e Veriut bëri një sërë testimesh të raketave dhe retorikës së ashpër nga Uashingtoni drejt programit bërthamor të vendit të izoluar.Anëtarësohu në grupin e Infokus në Viber: GAZETA INFOKUS – VIBER – ANTARËSOHU

Dhe në grupin e Infokus në Facebook: GAZETA INFOKUS – FACEBOOK – ANTARËSOHU

Rritet për 74 % shitja e policave për sigurimin e sëmundjeve

Të tjera