Sport

Këto janë klubet më të suksesshme angleze

Autori: Gazeta inFokus 18:45 | 19 November 2020

Liverpool dhe Manchester United padyshim që janë dy ekipet më të suksesshme në Angli.

“FootballInT80s” ka konfirmuar një listë të klubeve më të mira angleze, ku Liverpool kryesojnë të parët, të ndjekur nga rivalët e United në vend të dytë.

Kalkulimet e pikëve janë bërë në bazë të një formule, ku çdo sezon në Premier Ligë llogaritet me dy pikë dhe pesë pikë për çdo titull të fituar që nga fillimi i ligës angleze.

Listën e ekipeve mund ta gjeni të bashkangjitur më poshtë.

1.Liverpool – 106 sezone, 19 tituj – 307 pikë

2.Manchester United – 96 sezone, 20 tituj – 292 pikë

3.Everton – 118 sezone, 9 tituj – 281 pikë

4.Arsenal – 104 sezone, 13 tituj – 273 pikë

5.Aston Villa – 107 sezone, 7 tituj – 249 pikë

6.Manchester City – 92 sezone, 6 tituj – 214 pikë

7.Sunderland – 86 sezone, 6 tituj – 202 pikë

8.Chelsea – 86 sezone, 6 tituj – 202 pikë

9.Newcastle United – 89 sezone, 4 tituj – 198 pikë

10.Tottenham Hotspur – 86 sezone, 2 tituj – 182 pikë

11.West Bromwich Albion – 82 sezone, 1 tituj – 169 pikë

12.Blackburn Rovers – 72 sezone, 3 tituj – 159 pikë

13.Sheffield Wednesday – 66 sezone, 4 tituj – 152 pikë

14.Wolverhampton Wanderers – 66 sezone, 3 tituj – 147 pikë

15.Bolton Wanderers – 73 sezone, 0 tituj – 146 pikë

16.Derby County – 65 sezone, 2 tituj – 140 pikë

17.Sheffield United – 62 sezone, 1 tituj – 129 pikë

18.Burnley – 58 sezone, 2 tituj – 126 pikë

19.West Ham – 63 sezone, 0 tituj – 126 pikë

20.Stoke City – 62 sezone, 0 tituj – 124 pikë

21.Middlesbrough – 61 sezone, 0 tituj – 122 pikë

22.Leeds United – 51 sezone, 3 tituj – 117 pikë

23.Nottingham Forest – 56 sezone, 1 tituj – 117 pikë.

Të tjera