Lajme

Këshilltari i Konjufcës: Asociacioni, faza e parafundit e ndarjes së Kosovës

Autori: Gazeta inFokus 22:48 | 30 January 2023

Donik Sallova profesori i Shkencave Politike, njëheresh këshilltar i Jashtëm i Glauk Konjufcës është bërë pjesë e reagimeve pro dhe kundër formimit të Asociacionit.

Përmes një postimi në rrjetin social “Facebook”, ai ka numëruar marrëveshjet e deritanishme, ndërsa siç edhe mund ta shihni, në secilën prej tyre, Serbia ka arritur të fitojë diçka.

Sallova madje pretendon se Asociacioni është faza e parafundit para ndarjes së Kosovës.

“Asociacioni është faza e parafundit e këtij qëllimi hegjemonist të një Serbie që nuk është dënuar, por është mirëkuptuar nga bashkësia ndërkombëtare për ndërtimin e modelit të një Rusie të Vogël në Ballkanin Perendimor, si në ambiciet territoriale ndaj fqinjëve, ashtu edhe në modelin autokratik të shtetit!”, shkroi ndër tjerash ai.

Marsi sjellë Magjinë në ETC

Të tjera