Lajme

Ja cilat janë kërkesat e SPSPK-së/FOTO

Autori: Gazeta inFokus 10:47 | 01 May 2017

Sindikatës  së  Pavarur të Sektorit Privat të Kosovës, para disa minutash ka mbajtur një protestë në kryeqytet, raporton infokusi.com

Disa nga kërkesat e kësaj sindikatë ishin :

Paga minimale neto 300 euro,

Të paguhet stazhi i punës si në sektorin publik ashtu edhe ën atë privat,

Të zbritet stazhi i punës nga 15 ne 10 vjet për pensione,

Të formohet gjykata e punës,

Të zbatohet Ligji i punës, Ligji për siguri dhe shëndetin ën punë dhe Marrëveshja kolektive,

Punoni për parandalimin e vdekjeve në vendin e punës/INFOKUSI

Marsi sjellë Magjinë në ETC

Të tjera