Lajme

IPK interviston pesë zyrtarë policorë, dy suspendohen nga detyra

Autori: Gazeta inFokus 10:32 | 23 May 2022

Inspektorati Policor i Kosovës bën të ditur se janë intervistuar pesë zyrtare policorë si të dyshuar për keqpërdorim të pozitës dhe autoritetit zyrtar, dy prej tyre janë suspenduar.

Në njoftimin e lëshuar nga IPK thuhet se përmes rrugëve operative janë  informuar lidhur me një rast ku dyshohet se disa zyrtarë policorë të policisë kufitare janë të dyshuar për “Keqpërdorim të pozitës dhe autoritetit zyrtar”.

“Bazuar në veprimet hetimore që janë ndërmarrë deri më tani, zyrtarët policorë kanë qenë të përfshirë në një plan operativ dhe gjatë realizimit të këtij plani operativ dyshohet për lëshime nga zyrtarët përgjegjës”.

“Mbi bazën e të gjitha këtyre dyshimeve, është informuar prokurori i çështjes dhe me autorizim të tij janë ndërmarr veprime të  nevojshme lidhur me zbardhjen e rrethanave të  rastit dhe janë intervistuar  pesë zyrtarë policorë të  përfshirë në këtë çështje me dyshimin për veprën penale keqpërdorim i pozitës dhe autoritetit zyrtar”.

“Lidhur me këtë rast me rekomandim të IPK-së janë suspenduar dy zyrtarë policorë të Drejtorisë Rajonale Kufitare në Lindje  (njëri nga ta me gradën major) përderisa hetuesit e IPK-së në koordinim më Prokurorinë e Shtetit do të vazhdojnë të ndërmarrin edhe veprime të tjera hetimore drejt ndriçimit të plotë të të gjitha rrethanave që ndërlidhen më këtë rast”, thuhet në njoftim.

Të tjera