Lajme

Gërvalla organizon koktej pasi PE aprovoi heqjen e vizave për Kosovën

Autori: Gazeta inFokus 14:17 | 18 April 2023

Ministrja e Punëve të Jashtme, Donika Gërvalla, ka falënderuar anëtarët kryesorë të Parlamentit Evropian për miratimin e liberalizimit të vizave për Kosovën.

Gërvalla këtë e ka cilësuar si një ditë të gëzuar për Kosovën.

”Sot, Parlamenti Evropian më në fund vendosi liberalizimin e vizave për qytetarët e Kosovës. PE ka qëndruar me ne në çdo hap gjatë gjithë viteve. Sot falënderova anëtarët kryesorë të PE për mbështetjen e tyre vendimtare”, ka shkruar ajo në Twitter.

Kosova është vendi i vetëm i Ballkanit Perëndimor që akoma i nënshtrohet regjimi i vizave.

Por kjo po merr fund, zëvendëskryeministri, Besnik Bislimi nesër do të udhëtojë për në Strasburg, ku do të marrë pjesë në ceremoninë e nënshkrimit zyrtar të vendimit për liberalizimin e vizave për Kosovën.Anëtarësohu në grupin e Infokus në Viber: GAZETA INFOKUS – VIBER – ANTARËSOHU

Dhe në grupin e Infokus në Facebook: GAZETA INFOKUS – FACEBOOK – ANTARËSOHU

Çka mund të bëjë me diplomën e Shkencave Kompjuterike?

Të tjera