Sport

Francë-Gjibraltar 14-0, rekordi historik i golave në kualifikueset “Euro 2024”, përmes fotove

Autori: Gazeta inFokus 14:25 | 20 November 2023

Është një rekord për Guinness, ndeshja kualifikuese mes Francës dhe Gjibraltarit që u zhvillua të shtunën që shkoi në kuadër të ndeshjeve kualifikuese për “Euro 2024”.

Skuadra franceze e mbylli pjesën e parë me rezultatin 7-0 ndaj Gjibraltarit modest dhe gjithë ndeshjen me rezultatin 14-0, duke nënshkruar suksesin më të madh në historinë e tij për të siguruar statusin e titullarit në Euro-2024.
Të kualifikuar tashmë për në Kampionatin Evropian që do të zhvillohet nga data 14 qershor-14 korrik në Gjermani, blutë kishin një mision të fundit për të përfunduar në Grupin B, për të shmangur surprizat e pakëndshme gjatë shortit për kompeticionin më 2 dhjetor në Hamburg.

Por duke u përballur me një nga kombet më të dobëta në planet, i 198-ti në renditjen e FIFA-s, kjo detyrë ishte një shëtitje e vërtetë në parkun e Nicës për zëvendës-kampionët e botës.

-Advertisement-

Ky rezultat historik fshin nga “arkiva” e rekordeve, rezultatin10-0 që Franca i mori Azerbajxhanit në vitin 1995.Anëtarësohu në grupin e Infokus në Viber: GAZETA INFOKUS – VIBER – ANTARËSOHU

Dhe në grupin e Infokus në Facebook: GAZETA INFOKUS – FACEBOOK – ANTARËSOHU

MYZHDE për krejt!

Të tjera