Lajme

Dokumenti ku Enver Hoxha kishte njohur shtetin e Izraelit

Autori: Gazeta inFokus 09:46 | 16 September 2020

Pa u bërë një vit i plotë i shpalljes së Izraelit shtet i pavarur, Shqipëria e kishte njohur pavarësinë e tij.

Kjo shihet edhe nëpërmjet një dokumenti, përmes të cilit, komunisti që udhëhiqte Shqipërinë, Enver Hoxha, i kishte dërguar ministrit të Punëve të Jashtme të Izraelit, Masha Sharet, shkruan Gazeta Infokus.

“Kam nderin të vë në dijeninë Tuaj se Qeverija e Republikes Popullore te Shqiperise vendosi te njohe zyrtarisht Shtetin e Izralitit dhe Qeverin e tij”, thuhet në fillim të këtij dokumneti.

Dokumenti në fjalë ka datën e 16 prillit 1949.

Izraeli ka njohur pavarësinë e Kosovës tash pas marrëveshjes që u nënshkrua në Shtëpinë e Bardhë në Uashington./Gazeta Infokus/

Të tjera