Lajme

Comey refuzon të dëshmojë para Komitetit të Senatit

Autori: Gazeta inFokus 14:07 | 13 May 2017

Ish-drejtori i FBI-së, James Comey ka refuzuar ftesën e Komitetit të Inteligjencës të Senatit që të dëshmojë lidhur me hetimin mbi ndërhyrjen e dyshuar të Rusisë në zgjedhjet presidenciale të SHBA-së më 2016.

Comey u shkarkua nga posti i drejtorit të FBI-së më 9 maj, nga presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump.

Komiteti i Inteligjencës, që po heton ndërhyrjen e dyshuar ruse në zgjedhjet e 2016-ës, kishte shpresuar që të dëgjonte dëshminë e Comey, në një seancë të mbyllur për media.

-Advertisement-

“Ai nuk do të dëshmojë por ne shpresojmë, që në një të ardhme jo të largët, ne do të gjejmë kohë që ai të vijë dhe të flasë në komitetin tonë”, ka thënë Mark Warner, anëtari demokrat i këtij Komiteti.

Trump një ditë më parë kishte paralajmëruar Comey përmes një postimi në Twitter që të mos flas, duke thënë se “James Comey shpresoj që nuk ka ‘përgjime’ të bisedave tona, përpara se ato të fillojnë të dalin në media”.

Subscribe në YouTube: GAZETA INFOKUSI
Edhe një storie suksesi – PRINCE CAFFE lidh marrëveshje bashkëpunimi me kompaninë më të madhe në Kroaci të shitjes me…

Të tjera