Ekonomi

Çmimi i grurit bie për 2% menjëherë pas marrëveshjes Rusi – Ukrainë

Autori: Gazeta inFokus 17:34 | 22 July 2022

Menjëherë pas arritjes së marrëveshjes mes Rusisë e Ukrainës për zhbllokimin e eksporteve të grurit në portet ukrainase në Detin e Zi, çmimi i grurit ka rënë për 2 për qind.

Sipas BBC, perspektiva e zhbllokimit të mbi 20 milionë tonë drithëra ukrainase ka çuar direkt në zvogëlimin e çmimit.

Bllokimi i drithit të Ukrainës gjatë luftës pesë-mujore ka shkaktuar një krizë globale ushqimore me produktet me bazë gruri, si buka dhe makaronat, duke u bërë më të shtrenjta

Të tjera