Lajme

Albin Kurti në Gjermani propozon planin e tij për Ballaknin

Autori: Gazeta inFokus 23:52 | 14 February 2020

Kryeministri i Kosovës, Albi Kurti është duke marrë pjesë në një konferencë të sigurisë në Mynih të Gjermanisë në një panel të përbashkët me Presidentin e Kosovës,Hashim Thacin, Kryeministrin e Shqipërisë Edi Rama si dhe Presidenti serb, Aleksandër Vuçiq.

Duke iu rikujtuar pjesëmarrësve në panel se si para 20 vjetëve ndihmuan Kosovën të qlirohet nga Serbia Kryeministri i Republikës së Kosovës, Kurti tha se sikurse Europa pas luftës sa dytë botërore, Ballkani ka nevojë për një MiniMarshall plan, shkruan Gazeta inFokus.

Plani Marshall ishte një plan ekonomik i hartuar nga Amerikanët pas përfundimit të luftës së dytë botërore për rimëkëmbjen e Europës së shkatërruar.

Rreth ideve të Kurti replik pati Vuçiq, mirëpo atij nuk iu dha fjala.

Përpos liderëve ballkanikë, në këtë takim janë duke marrë pjesë edhe liderë të vendev tjera europianë./Gazeta inFokus/

Të tjera