Lajme

45 mijë sulme hakerësh, në 84 vende të botës

Autori: Gazeta inFokus 12:08 | 13 May 2017

Një program po përhapet me shpejtësi. Ekspertët e IT-së janë në alarm.

Një sulm i madh kibernetik ka goditur dhjetëra vende të botës. Në spitale, kompani të telekomunikacionit dhe kompani të tjera të të dhënave kompjuterike u bllokuan dhe kërkohej shpërblim nga hakerët. Sulme të ngjashme u raportuan në Spanjë, Portugali dhe Rusi. Eksperti Costin Raiu nga kompania e sigurisë në IT “Kaspersky” flet për të paktën 45 mijë sulme hakerësh në 84 vende të botës.

Sipas ekspertëve, një program po përhapet me shpejtësi. Sipas Forcepoint Security Labs, softueri me qëllim të keq shpërndahet me gati pesë milionë e-maile në orë.

Rusia u godit rëndë, siç deklaruan nga kompania “Kaspersky Lab dhe Avast”. Ministria ruse e Brendshme konfirmoi se ishte goditur nga sulmi i ashtuquajtur “Ransomware”, i cili krijon të dhënat mbi kompjuterët e infektuar dhe bën thirrje për një pagesë – zakonisht nëpërmjet “Bitcoin-it” në internet.

Spitalet në zonat e Britanisë së Madhe nuk kishin akses në kompjuterët ose sistemet e tyre telefonike. Disa thanë se janë ndërhyrje rutinë dhe kërkuan nga pacientët që të mos vijnë, nëse nuk kishin ndonjë emergjencë. Disa pacientë me ilaçe u dërguan në shtëpi për shkak se të dhënat e tyre nuk mund të merreshin. Shumica e spitaleve të prekura ishin në Angli, por disa objekte në Skoci raportuan po ashtu për një sulm të këtillë.

Sulme të ashtuquajtura “Ransomware” u raportuan në Spanjë, Rumani dhe në vende të tjera. Kryeministrja britanike, Theresa May, tha se nuk kishte dëshmi që të dhënat e pacientëve ishin dëmtuar gjatë sulmit. Përveç kësaj, ai nuk aplikoi posaçërisht në shërbimin shëndetësor kombëtar.

Në internet qarkulluan fotot e mesazheve në ekranet e tyre, të cilat shiheshin reth 275 euro të Bitcoin-it në internet si shpërblim, me qëllim që t’i lëshonin përsëri kompjuterët.

Alan Woodward, një profesor mysafir në Universitetin e Surrey, tha se kishte dëshmi se “Ransomware” po përhapet duke shfrytëzuar një trik të Microsoft. Kompjuterët e prekur ndoshta nuk do të kishin aplikuar Microsoft troubleshooting ose kanë punuar me sistemet e vjetra operative që nuk kanë pasur ndonjë problem.

 

Etiketa:
Çfarë është transplantimi i flokëve?

Të tjera