Lajme

Zvicra mbyll dyqanet, zgjeron masat aktuale kundër COVID-19

Autori: Gazeta inFokus 19:19 | 13 January 2021

Zvicra do të mbyllë të gjitha dyqanet të hënën përveç atyre me gjërat e domosdoshme, njoftoi sot qeveria zvicerane, e cila kishte hezituar të zbatonte masa më të rrepta për javë të tëra.

Qeveria njoftoi gjithashtu se kompanitë duhet të caktojnë punonjësit për të punuar nga shtëpia sa më shumë që të jetë e mundur.Këto masa, të cilat po futen më vonë se në vendet e tjera evropiane, duken të nevojshme për të kontrolluar llojet e reja të koronavirusit, raporton DPA.

Përveç kësaj, qeveria do të zgjasë mbylljet aktuale të restoranteve, palestrave dhe mjediseve kulturore për pesë javë të tjera, deri në fund të shkurtit.

“Kjo është e dhimbshme dhe ndonjëherë provokon zemërim. Është në natyrën njerëzore, por ne duhet të qëndrojmë të qetë,” tha presidenti Guy Parmelin.

Pavarësisht nga kufizimet e reja dhe të zgjeruara, shumica e shkollave zvicerane dhe vendpushimet e skive mbetën të hapura.

Zyra Federale e Shëndetit Publik regjistroi sot 3.001 raste të reja të infeksionit me koronavirus.

Numri i të infektuarve për 100.000 njerëz gjatë 14 ditëve qëndron në 477.5 – shumë më shumë se 155 në Gjermaninë fqinje.

Zvicra pret një valë të tretë të COVID-19 në shkurt për shkak të një lloji të ri, më ngjitës të virusit që është përhapur nga Britania, tha ministri i Brendshëm Alain Berset.

Të tjera