Lajme

Zgjedhje në Bosnjë, Dodik paralajmëron pavarësi të plotë të Listës Serbe nëse fiton

Autori: Gazeta inFokus 23:17 | 29 September 2022

Milorad Dodik synon të bëhet president i Republikës Serbe, entiteti autonom që i përket Bosnje e Hercegovinës. Nëse e fiton këtë bast, sikurse pritet, ai synon t’i japë asaj një pavarësi të plotë, duke i ofruar Rusisë një rritje të ndikimit në Ballkanin Perëndimor.

“Sa i takon marrëdhënieve politike në Bosnje, qëndrimi i Rusisë është i njohur. Ai lidhet ekskluzivisht me Marrëveshjen e Dejtonit. Perëndimi është përpjekur ta çmontojë atë në atë pikë që të anashkalohet. Ndërsa Rusia ka mbetur e angazhuar ndaj marrëveshjes, arsye për të cilën është një aleate që e respektoj, së bashku me presidentin Putin”, thotë Milorad Dodik, anëtar i presidencës trepalëshe të Bosnje e Hercegovinës.

Milorad Dodik mbështet edhe referendumet ruse në lindje të Ukrainës, edhe pse Beogradi i ka dënuar. Ai mendon se kjo lëvizje mund të shërbejë si precedent për qëllimet e tij nacionaliste, shkruan euronews.

“Personalisht, më pëlqen të legalizoj referendumet si një mënyrë për të vendosur statusin e Republikës Serbe. Këtë e them prej vitesh. Por kjo nuk i ndryshon marrëdhëniet tona me Serbinë. Kemi marrëdhënie të shkëlqyera për gjithë çështjet e tjera”, shprehet Dodik.

Sipas sistemit kushtetues boshnjak, i përcaktuar nga Marrëveshja e Dejtonit, vendi përbëhet nga nivele të ndryshme presidencash. Ndërsa serbët e Bosnjes kanë autonominë e tyre, kroatët dhe boshnjakët ndajnë të njëjtat institucione federale.

Të tjera